Jak dbać o ulubiony T-shirt, aby służył nam wiele lat?

2018-08-07

W garderobie każdego z nas znajdują się ubrania, które chcemy nosić jak najdłużej. Dlatego podejście do życia zgodnego z zasadami slow wymaga od nas nie tylko świadomego kupowania ubrań, ale i dbałości o nie. Niestety, niewielu z nas wie, w jaki sposób pielęgnować odzież. Jak prać i prasować ciuchy z bawełny, by przez długi czas wyglądały jak po zakupie w sklepie? Oto garść przydatnych informacji.

Po pierwsze, patrz na metkę

Dużym błędem, z którego nie zdajemy sobie sprawy, jest niesprawdzanie metki ulubionej części garderoby. Ba, jeśli chcemy zatrzymać jakość, świeżość oraz żywotność bawełnianego produktu w pierwszej kolejności powinniśmy postępować według instruktażu dołączonego do danej rzeczy. Czym jest wspomniana instrukcja? To właśnie metka, która zawiera wskazania, jak pielęgnować daną bluzkę, koszulę czy spodnie. Postępowanie zgodnie z oznaczeniami producenta zabezpieczy kolor przed wyblaknięciem, a nadruk przed uszkodzeniem.

Pamiętajmy, że bawełna to naturalny materiał, którego suszenie i właściwa pielęgnacja jest bardzo prosta. Większość t-shirtów, koszul, bluz, kurtek i spodni (tak jeans to także materiał bawełniany!) zrobionych jest właśnie z niej.

Po drugie, pranie w 30°- 40°C

Ubrania z bawełny to nieodłączny element naszego ubioru, przez co wymaga specjalnej ochrony i częstego prania. Jednak zanim nasze ciuchy przejdą odświeżające "kąpiele" warto przestrzegać kilku ważnych kwestii. Najważniejszą jest oddzielanie rzeczy jasnych od ciemnych. Jest to konieczne, bo jeans bardzo często "puszcza kolor", a chyba nie o to chodzi, by ubrania nabrały nowej barwy…

Co z temperaturą? Podobnie jak "częste mycie skraca życie", tak i zbyt częste pranie i wysoka temperatura niszczą tkaniny - mogą pomarszczyć je, pokruszyć, a nawet skurczyć. Dlatego, jeśli nie są nadto zabrudzone, wystarczy, że wypierzemy ciuch w temperaturze 30°- 40°C, przewracając go na lewą stronę. W ten sposób unikniemy mechaceniu się bluzki czy utracie jej intensywności. Na szczęście w nowoczesnych pralkach dostępne są już specjalne programy do prania bawełny, w różnych temperaturach i delikatnym wirowaniu.

Po trzecie, pora na suszenie

Ba, przy suszeniu temperatura także jest bardzo ważna! Suszarki bębnowe to nieoceniony wynalazek, jednak warto z niego zrezygnować, jeśli chcemy by żywotność kolorów oraz wzorów ubrań przetrwała bez żadnego uszczerbku. W tym wypadku warto postawić na czas i pozwolić tkaninom na samoczynne wyschnięcie. Uważaj tylko na …

… upały i słońce

Piękne słońce może zwyczajnie skleić wzory na ubraniach. Mimo że, sitodruk to najtrwalsza metoda oznakowania odzieży, to pod wpływem wysokiej temperatury guma, którą zawiera, może ulec stopieniu. Ponadto promienie słoneczne wywabiają kolor, w wyniku czego ulubiony t-shirt może stać się o niebo jaśniejszy.

Po czwarte, uważne prasowanie

Nie da się ukryć, że w pogniecionej koszulce lub wymiętolonej spódnicy nie prezentujemy się atrakcyjnie. A przecież schludny i komfortowy wygląd to podstawa każdej stylizacji. Dlatego prasując bawełniane ubrania (w szczególności t-shirt z nadrukiem) pamiętajmy o przewróceniu ich na lewą stronę. O ile bawełna jest odporna na prasowanie, to sam wzór już niekoniecznie, bo może stopić się przy zbyt gorącym żelazku.

Oczywiście nie jest to od razu zauważalne, ale z czasem wzór zacznie szybciej odpadać. Wówczas ratunkiem okazuje się prasowanie w temperaturze poniżej 150°C z użyciem delikatnej szmatki oraz obecne żelazka z systemem pary, które pozwolą na prasowanie w niższym temperaturach.

Po piąte, niezmącony spokój przechowania

W szafie niejednej osoby często panuje istny armagedon i mówiąc grzecznie "artystyczny nieład". Oczywiście i od tego są wyjątki, ale nie da się ukryć, że utrzymanie porządku w garderobie spędza wielu "sen z powiek". Co zatem robić? Po prasowaniu warto ułożyć ubrania w przegródkach w szufladzie lub w pudełkach, konieczne jest również zaopatrzenie się w wieszaki, dzięki którym nie będziemy musieli prasować każdej rzeczy z osobna. Zaoszczędzi nam to czasu i niepotrzebnych nerwów.

Mamy nadzieję, że ten krótki mini poradnik sprawi, że od dzisiaj już nikt nie będzie miał problemu z odpowiednią pielęgnacją swojej garderoby. Tak więc cieszmy się długą żywotnością oraz urodą ulubionych ubrań, które będą przyciągać uwagę niejednej osoby.

Do Góry